Antradienis , 19 kovo 2024
Pagrindinis / Pramogos / Birštonas – miestas su įdomia istorija

Birštonas – miestas su įdomia istorija

birštonas

Birštonas tai vienas iš gražiausių ir įspūdingiausių kurortų Lietuvoje. Miestas yra įsikūręs Nemuno dešiniajame krante, Birštonas savo lankytojus stebina kvapą gniaužiančiais vaizdais, miškingomis vietovėmis bei nuostabiomis apgyvendinimo įstaigomis. Gaila, tačiau tikriausiai nedaugelis žino šio miesto istoriją, tad šiame straipsnyje supažindinsime jus su ja.

Birštono kurorto kūrimosi pradžia siejama su 1846 m., kuomet Stakliškių kurorto gydytojas B. Bilinskis susidomėjęs Birštono šaltiniais, atsiuntė čia ligonę, kurios nepagydė Stakliškių gydomieji šaltiniai. Atvykusi į Birštoną moteris pasveiko. 1854 m. pabaigoje, po ilgų tyrinėjimų ir biurokratinių procedūrų, Rusijos vidaus reikalų ministras pasirašė leidimą steigti Birštono kurortą. Po metų jau buvo pastatyta pirmoji gydykla, o XIX a. 6 dešimtmetyje Birštonas, kaip balneologinis kurortas, jau buvo gerai žinomas Rusijos imperijoje. Prieš prasidedant pirmajam pasauliniam karui, Birštono gydyklose veikė 72 vonios, 3 viešbučiai, kuriuose buvo 200 numerių. Kad ir kaip būtų gaila, pirmojo pasaulinio karo metais Birštonas labai nukentėjo. Valstybei labai trūko lėšų atstatyti ir tvarkyti kurortą. Vieninteliam nepriklausomos Lietuvos gydomajam kurortui atsirado reali grėsmė išnykti. Tačiau Birštono gydyklomis pasirūpino Lietuvos Raudonasis kryžius, kuris 1924 metais pasirašė sutartį su Sveikatos departamentu ir įsipareigojo atnaujinti, atstatyti ir modernizuoti kurortą, o visą pelną pasižadėjo skirti kurorto plėtojimui ir tobulinimui.

Raudonojo kryžiaus pastangomis buvo sutvarkytas parkas su fontanu, ant Vytauto kalno įrengti rezervuarai mineraliniam ir gėlam vandeniui. Birštone plėtėsi ir buvo statomos ne tik sanatorijos ir vilos, bet ir pats miestelis, buvo suformuota centrinė miesto aikštė.

Antrojo pasaulinio karo metais kurortas vegetavo ir išvengė didesnių negandų. Birštono kurortas pradėjo funkcionuoti iš karto po karo. Vienas iš įdomiausių faktų yra tas, kad Baltojoje viloje gydėsi iš Štuthofo koncentracijos stovyklos grįžęs rašytojas Balys Sruoga. Šioje viloje jis parašė memuarus „Dievų Miškas“.

Į Birštoną lankytojus vilioja ne tik unikalūs gamtiniai ištekliai, bet ir išskirtinis šios vietovės kraštovaizdis. Didžiųjų Nemuno kilpų susiformavimą lėmė blokai, atsiradę lūžių susikirtimo zonoje. Tektoniniai sprūdžiai vertė upę vingiuoti pagal jų formas. Šį ryšį su gelmių lūžiais patvirtina ir Birštono mineralinio vandens šaltiniai, besiveržiantys iš žemės gelmių.

1992 metais buvo įkurtas Nemuno kilpų regioninis parkas. Tai yra vienas didžiausių šalies regioninių parkų, kuris užima apie 25 tūkstančius hektarų teritoriją.

Šiomis dienomis Birštonas yra vienas populiariausių ir labiausiai žinomų kurortų Lietuvoje. Čia atvykstančių poilsiautojų laukia ne tik VIP poilsis Birštone, galimybė mėgautis gydomosiomis procedūromis kurorto sanatorijose ir viešbučiuose, bet ir išskirtinio grožio gamta. Taigi jei svarstote ar verta keliauti į Birštoną, tai drąsiai galime teigti, kad taip, šiame kurorte pailsinsite savo kūną, protą bei sielą.

 

Taip pat skaitykite

Populiariausi Turkijos kurortai – kurį pasirinkti?

Turkija, ach ta gražioji Turkija.. Ši nuostabių kontrastų šalis tarp mūsų tautiečių jau labai ilgą laiką yra ...