Ketvirtadienis , 18 liepos 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Europos imunizacijos savaitė primena apie skiepų svarbą

Europos imunizacijos savaitė primena apie skiepų svarbą

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kasmet paskutinę balandžio savaitę minima Europos imunizacijos savaitė. Imunizacijos savaitės tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą ir didinti imunizacijos apimtis. Šių metų Europos imunizacijos savaitė skirta priminti apie skiepų nuo tymų ir raudonukės svarbą.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį, kad dėl imunoprofilaktikos veiksmingumo šiais laikais daugelis žmonių nėra matę tymų, parotito, raudonukės, poliomielito, difterijos, stabligės atvejų. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad skiepai nuo šių ligų nebėra reikalingi.

www.sellesmedical.co.uk nuotr.
www.sellesmedical.co.uk nuotr.

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir greičiausiai plintančių ligų. Vienintelė apsaugos nuo tymų priemonė – skiepai. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir asmenims, kurių imunitetas susilpnėjęs. Vaikai pagal galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami dviem kombinuotomis tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozėmis: 15–16,5 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus.

Tymus sukelia virusas, kuris yra ypač lakus. Tymais susergama nuo užsikrėtimo praėjus 9–11 dienų. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, akių paraudimu. Atsiranda smulkios raudonos dėmelės burnos gleivinėje. Pastebimas veido bėrimas, kuris plinta į liemenį, rankas, šlaunis (vadinamasis ,,etapinis“ bėrimas). Ligonis turi būti izoliuotas ne trumpiau kaip 4 dienas nuo išbėrimo pradžios. Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

Tymų profilaktika ypač svarbi, nes sukėlėjas sparčiai plinta oro lašeliniu keliu, taip pat per sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Ypač imlūs tymams asmenys – nėščiosios ir kūdikiai, jei jie nesirgę ar neskiepyti. Buvus toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu 15 min. ar ilgiau, net įėjus į patalpą iškart po to, kai joje buvo sergantis asmuo, yra didelė rizika užsikrėsti tymais. Todėl labai svarbu ne tik laikytis asmens higienos taisyklių, bet ir laiku pasiskiepyti nuo šios ligos. Suaugę žmonės, turėję kontaktą su tymais sergančiu asmeniu, skiepijami nemokamai.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Europos imunizacijos savaitei paminėti balandžio 25–balandžio 29 dienomis Kauno Centro poliklinikoje organizuoja viktoriną. Tėveliai, atvedę vaikučius skiepytis ir teisingai atsakę į pateiktus klausimus, gaus Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro skiepų kalendorius.

Daugiau informacijos: Monika Straupytė, viešųjų ryšių specialistė, tel. (8-37) 454 717, el. p. Monika.Straupyte@kaunovsb.lt

Informacijos šaltiniai:

www.ulac.lt/ligos/T/tymai

Ambrozaitis A., 2010. Infekcinių ligų vadovas.

Taip pat skaitykite

TOP 5 kiaušinių marginimo būdai

Velykos kiekvienais metais pažeria iššūkių ir priverčia pagalvoti, kaip gi šiemet numarginti margučius, kad jie ...