Šeštadienis , 18 gegužės 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Kodėl naudinga žaisti tiek su mergaičių žaislais, tiek su berniukų žaislais?

Kodėl naudinga žaisti tiek su mergaičių žaislais, tiek su berniukų žaislais?

Vaikams yra naudinga naudotis įvairiais žaislais, neatsižvelgiant į jų lytį. Žaidimų terapeutai teigia, kad „žaislai yra vaiko žodžiai“. Jei taip yra, kodėl gi nesuteikti jiems kuo platesnio žodyno? Šiame įraše pasidomėsime, ar tikrai yra „berniukų žaislai“ ir „žaislai mergaitėms“, ir pasidalysime informacija apie žaislų naudą.

Paplitę mitai apie berniukų auginimą

Nors visi tėvai turi skirtingas vertybes, kai kurios iš anksto numatytos idėjos apie berniukus gali būti ne tik pasenusios, bet iš tikrųjų neigiamai paveikiančios jų psichinę sveikatą. Daug savo idėjų apie lytį paveldime iš savo tėvų, ir jų ideologija paprastai neabejojame. Jų įtaka mūsų elgesiui taip pat gali būti gana subtili, ir mes galime net nenutuokdami perduoti nenaudingus stereotipus savo vaikams.

Viena iš klaidingų nuomonių yra ta, kad žaidimas su stereotipiškai „mergaitiškais“ žaislais gali pakenkti berniukams arba suklaidinti juos dėl lyties vaidmens. Tėvai kartais nerimauja dėl berniukų susidomėjimo lėlėmis ar papuošalų gamyba, tarp vengiamų žaislų atsiranda interaktyvūs žaislai mergaitėms.

Ar leisdami žaisti su mergaičių žaislais suklaidinsite berniuką?

Žaidimas su žaislais neturi įtakos vaiko lyčiai. Vaikai savo lytį išsiaiškina tikrai anksti – maždaug dvejų metų. Daugelis psichologų mano, kad vaikai apie lytį sužino pirmiausia stebėdami suaugusiųjų elgesį jų gyvenime. Nors žaislai gali padėti vaikams išreikšti savo jausmus, ieškoti naujų idėjų ir apžvelgti tai, ką išmoko, žaislai neturi galios formuoti vaiko lytinės tapatybės.

Verta paminėti, kad daugelis mergaičių žaidžia su berniukų žaislais, mėgaujasi labiau „vyriškais“ šiurkščiais sportais ir nėra taip suinteresuotos mergaitišku žaidimu. Dauguma žmonių dukart negalvoja apie tokius mergaičių pasirinkimus bei nerodo nerimo, jog berniukiški žaislai paveiks jos lytinę tapatybę. Tačiau priešingoje situacijoje, kuomet berniukai žaidžia mergaičių žaislais, kyla nerimas.  Tai gali būti siejama su senomis idėjomis apie vyriškumą, kurios nėra labai naudingos šių dienų berniukams.

Skirtingi žaislai moko skirtingų įgūdžių

Vaikai žaisdami sužino apie pasaulį ir lavina savo pažintinius gebėjimus. Tyrimais nustatyta, kad mergaitėms ir berniukams skirti žaislai kiekvieną lytį moko skirtingų pamokų ir skatina juos lavinti įvairius įgūdžius. Jei jūsų tikslas yra, kad jūsų vaikas užaugtų turintis stiprių pažinimo, kūrybinių ir erdvinių įgūdžių, tikslinga pateikti žaislus, kurie skatintų šiuos įgūdžius.

Amžius nėra tas kriterijus, pagal kurį reikėtų orientuotis ar spręsti kada pristatyti įvairesnius žaislus. Nėra taip kad žaislai mergaitėms nuo 6 metų yra kažkuo geresni ar blogesni nei skirti nuo 9 metų.

Kaip mergaičių žaislai formuoja vaiko raidą

Remiantis mergaičių ir berniukų žaislų tyrimu, „mergaitiški“ žaislai dažniausiai skiria daugiau dėmesio fizinei išvaizdai ir patrauklumui. Jie taip pat dažniau skatina auklėjimą, rūpestingą žaidimą ir padeda vaikams vaidinti namų ruošos įgūdžius, tokius kaip maisto gaminimas ir valymas. Jei mažai mergaitei tiekiami tik mergaitiški žaislai, ji gali stipriai ugdyti savo rūpestingumo įgūdžius, tačiau praleis kitų sričių įgūdžius. Ji taip pat gali sugalvoti, kad jos išvaizda turėtų būti svarbiausias prioritetas, jei ją supa žaislai, skatinantys šią savybę.

Kaip berniukų žaislai formuoja vaiko raidą

Tyrimas parodė, kad berniukų interaktyvūs žaislai labiau skatino būti konkurencingais, agresyviais ir skatino rizikuoti žaidžiant. Berniukų žaislai taip pat dažniau mokė vaikus apie erdvės suvokimą, mokslą ir struktūrų kūrimą. Jei mažam berniukui dovanojami tik vyriški žaislai, jie gali patirti daug smurtinių žaidimų, kurie gali paskatinti agresyvesnes reakcijas realiame gyvenime. Jis taip pat gali praleisti kai kuriuos globojančius ir į šeimą orientuotus įgūdžius, kuriuos teikia mergaitiškesni žaislai ir kuriuos turi išsiugdyti būsimi vyrai ir tėvai.

Įdomu tai, kad šiame tyrime padaryta išvada, jog žaislai, kurie vaikams geriausiai suteikė pažintinius, meninius, muzikinius ir fizinius įgūdžius, dažniausiai buvo neutralūs lyties atžvilgiu arba šiek tiek vyriški žaislai. Tai reiškia, kad namuose geriau turėti daug neutralesnių žaislų, kartu su keletu labai „mergaitiškų“ ar „berniukiškų“ daiktų. Tai yra geras būdas užtikrinti, kad vaikai turėtų galimybių išsiugdyti visus įgūdžius, kurių jiems reikės augant.

Daugiau informacijos kokie populiariausi žaislai 2021 metais, sužinosite kituose straipsniuose.

Taip pat skaitykite

Kaip normuoti CBD šuniui?

Endokanabinoidų sistema yra ryškus fenomenas daugumai gyvūnų, įskaitant šunis. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė jo vaidmenį ...