Sekmadienis , 21 balandžio 2024
Pagrindinis / Kinas / Lietuvos ekranuose – kino festivaliuose triumfuojanti bulgarų drama „Pamoka“

Lietuvos ekranuose – kino festivaliuose triumfuojanti bulgarų drama „Pamoka“

Artėjančių naujų mokslų metų proga mokytojams, mokiniams bei visiems gero kino mylėtojams „Kino Pavasaris Distribution“ dovanoja bulgarų dramą „Pamoka“ („The Lesson“). Filmas nuo rugpjūčio 28 dieno bus rodomas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Mažeikių ir Palangos kino teatruose. Sukurti šią daugelyje kino festivalių pagrindinius prizus pelnančią juostą režisierius Kristiną Grozevą ir Petarą Valchanovą įkvėpė straipsnio antraštė, kuri skelbė apie banką apvogusią mokytoją.

Drama „Pamoka“ pasakoja apie anglų kalbos mokytoją Nadeždą, kurios sutuoktinis prageria būsto paskolai skirtus pinigus, tad šeimai gresia iškeldinimas. Priremta prie sienos moteris dar tikisi sulaukti malonės iš turtingo tėvo, gyvenančio su jaunesne už ją meiluže, arba laikinai pasiskolinti reikiamą sumą iš lombardo savininko. Tačiau abi alternatyvos turi papildomų sąlygų. Mokiniams sąžiningumo pamokas diegusi pedagogė atsiduria aklavietėje, kurioje yra priversta nusižengti savo moralinėms nuostatoms ir netgi teisėtvarkai.

Filmas "Pamoka"
Kadras iš bulgarų dramos „Pamoka“

Nadeždos vaidmenį sukūrusi Margita Gosheva lankėsi šių metų „Kino pavasaryje“. Festivalio konkursinės programos „Nauja Europa – nauji vardai“ žiuri ją išrinko geriausia metų aktore. Juokaudama M. Gosheva prasitarė, kad atsidūrusi Nadeždos situacijoje, ko gero, taip pat ryžtųsi banko apiplėšimui ar bent jau kažkam panašaus.

„Prieš keletą metų Bulgarijoje viena mokytoja iš tiesų apiplėšė banką. Mes skaitėme apie tai laikraščiuose, ir šį kontrastą – mokytojos ir banko apiplėšimo, matėme visą laiką. Šioje istorijoje yra daug absurdo, dramos, stiprūs personažai“, – kalbėjo vienas iš filmo režisierių P. Valchanovas.

Kino juostos “Pamoka” anonsas:

Pripažinimas „Pamokos“ režisieriui svarbus, judėti į priekį padrąsinantis dalykas. Bet kartu ankstyva sėkmė jam ir pavojinga, „galinti iškrėsti piktą pokštą būsimiems menininko darbas“.

Susimąstyti apie tai „Pamokos“ kūrėjams išties verta, nes drama nugalėjo San Sebastiano kino festivalio konkursinėje programoje „Nauji režisieriai“; Tokijo tarptautiniame kino festivalyje režisieriams atiteko specialusis žiuri prizas; Transilvanijos kino festivalyje K. Grozeva ir P. Valchanovas pripažinti geriausiais režisieriais, o M. Gosheva – geriausia aktore; Varšuvoje, Geteborge ir Sofijoje filmui skirti svarbiausi festivalių prizai.

„Pamoka“ taip pat pateko į Europos Parlamento (EP) teikiamo apdovanojimo – LUX prizo – kandidatų trejetuką. Nugalėtojas bus paskelbtas lapkričio 25 dieną Strasbūre. Piniginį prizą gavęs filmas, bus išverstas į 24 Europos Sąjungai priklausančių šalių kalbas ir rodomas 28 ES šalyse. Praėjusių metų LUX kino premijos apdovanojimą laimėjo lenkų režisieriaus Paweł Pawlikowski filmas „Ida“.

Pasak P. Valchanovo, „Pamoka“ yra pirmasis trilogijos filmas. Antroji dalis vadinsis „Pažadas“ (angl. „Pledge“), kurios istoriją inspiravo geležinkeliečio ant bėgių rastas milijonas.

„Pamoka“ Lietuvos kino teatruose – nuo šių metų rugpjūčio 28 dienos.

„Kino pavasario“ salės repertuaras: http://kinopavasaris.lt/lt/repertuaras

Taip pat skaitykite

Kino epas „Vikingas“

Didingi mūšiai, tamsios valdovų paslaptys ir meilė įspūdingame istoriniame epe „VIKINGAS“

Filmų „Nakties sargyba“ ir „Dienos sargyba“ prodiuseriai pristato ambicingiausią ir metų brangiausią Rusijos kino epą ...