Sekmadienis , 21 balandžio 2024
Pagrindinis / Įvairenybės / XLIII VILNIAUS AUKCIONAS KELIASI Į PALANGĄ

XLIII VILNIAUS AUKCIONAS KELIASI Į PALANGĄ

Pagrindinė XLIII Vilniaus aukciono žinia, kad šį sykį pats aukcionas keliasi iš įprastinės erdvės Tolerancijos centre Vilniuje, ir ne kur kitur, o į Palangą, į Antano Mončio namus-muziejų. Tad alsuojantis jūra XLIII Vilniaus aukcionas įvyks š.m. liepos 30 dieną (šeštadienį) 19 val. Antano Mončio namuose-muziejuje, adresu: S. Daukanto g. 16, Palanga. Kaip įprasta, prieš aukcioną lankytojai kviečiami apžiūrėti ekspoziciją. Ekspozicija bus atidaryta liepos 27–30 dienomis nuo 13 iki 19 val. Aukcione pristatomus darbus galima peržiūrėti ir tinklalapyje www.menorinka.lt .

katalogas-43-virselis-1

Natūralu, kad aukciono In Focus skiltyje atsiduria Antanas Mončys. Skiltis pavadinimu „Antanas Mončys ir jo bičiuliai dailininkai Paryžiuje“, kurioje ir Vytautas Kasiulis, ir Žibuntas Mikšys bei Pranas Gailius, – tai savotiška keturių dailininkų paroda (šie kūrėjai, nepaisant kūrybinių idėjų ir raiškos skirtumų, yra surengę ne vieną bendrą parodą), o kartu tai ir aliuzija į jų nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą. Dar kartą surinkdami jų darbus į bendrą ekspoziciją, mes galime tiek atiduoti duoklę šiai lietuvių išeivijos kartai, subrandintai jau prancūziškų vertybių bei estetikos, tiek dar kartą patirti A. Mončio skulptūrišką formos tvirtumą ar P. Gailiaus tapybiškumą, atrasti darbus drauge.

Dar viena žinia – tai išskirtinis aukciono dėmesys marinos žanrui. „Marinos. Pajūris. Uostai.“ sudaro atskirą aukciono rinkinio dalį. XLIII Vilniaus aukciono rengėjai, apibūdindami šį rinkinį, teigė, kad – „Tai ištisas pasaulis, kurio kertiniai žodžiai yra: jūra, Žemaitija, prūsai, kopos, Mažoji Lietuva, Nidos kolonija, Mėmelis, smėlis… ir vėl jūra.“ Banguojanti jūra, išsiskleidžianti Sergejaus Gračiovo drobėse, švintanti jūra, užfiksuota V. Norkaus paveiksluose – tai tik maža dalis „jūrų“, kurių variacijos aukciono rinkinyje kuria įvairialypę marinos žanro plėtotę. Pabaltijo vaizdus papildo egzotiniai pajūrių vaizdai, kaip Jono Mackevičiaus „Uolėtos Kaprio pakrantės“. O skiltį užbaigia netikėti Jono Čeponio Palangos momentai („Skėčiai“, „Palangos tiltas“) ir Klaipėdos uosto vaizdai: Česlovas Janušas „Klaipėda“, Adolfina Zubienė „Prieplaukoje“.

Dar viena pajūryje rengiamam Vilniaus aukcionui būtina skiltis – tai „Nidos kolonija“. Nidos dailės kolonija pradėjo formuotis XIX a. devintame dešimtmetyje ir tęsėsi iki Antrojo pasaulinio karo. Dauguma kūrusių tapytojų buvo Karaliaučiaus dailės akademijos profesoriai ir jų mokiniai. Paveikslams būdinga subtili, niuansuota tapyba, o Nidai būdingas sidabriškas atmosferos žėrėjimas užfiksuotas per atidžius tapytojų stebėjimus. Aukcione pristatomoje skiltyje dominuoja Pamario vaizdai. Juos kūrė Hermann Dienz, Julius Wentscher, seserys Anna Natalie ir Margarethe Sinhuber. Ypatinga romantine nuotaika išsiskiria Hans Härlander paveikslas „Žvejų valtys mėnesienoje“.

Kaip įprasta Vilniaus aukcionams, atskirą skiltį sudaro „Lietuvos dailė“. Šioje dalyje intriguoja dvi didelio formato drobės analogišku pavadinimu – „Aukštaitija“. Viena, ekspresyvi ir kontrastinga – Jono Čeponio, antroji, kiek lyriškesnė – Vinco Norkaus. Kita vertus, čia galima atrasti ne tik peizažus ar abstrahuotas jų variacijas, bet ir ne taip dažnai aukcione pristatomą kūrėją – Algimantą Švėgždą ir jo 1979 m. nutapytą „Natiurmortą su vaisiais“.

Kitose XLIII Vilniaus aukcione pristatomose dalyse „vėl sugrįžtama prie jūros“. „Lietuvos grafikos“ dalyje pristatomas Jono Kuzminsko spalvotas lino raižinys su žvejais, „Varia Lituanica“ dalyje – Klaipėdos krašto, Juodkrantės, Tilžės ar Piliavos raižiniai bei fotografijos.

Atskirą aukciono dalį sudaro ir „Knygos, leidiniai, kartografija“, kuri varijuoja nuo apysakų, kaip M. Valančiaus „Palangos Juzė“, iki žemėlapių, žyminčių XIX a. Žemaitiją ar Mėmelio ir Tilžės apskritis (1735 m.).

Aukciono rinkinys užbaigiamas „Kitų šalių daile“. Čia A. Cuberlé „Audringos jūros pakrantė su burlaiviu“ (1871 m.), Michel Thomas Séraphin Van Cuyck „Burlaiviai prie kranto“, Sigvald Simensen nutapytas „Peizažas su sodyba kalvose“ ir natiurmortai su gėlių puokštėmis, sukurti XX a. vid.

XLIII Vilniaus aukciono rinkinį sudaro 169 kūriniai. Kūrinių kainos prasideda nuo 20 eurų. Elektroninę aukciono katalogo versiją galima peržiūrėti internetinėje svetainėje http://www.menorinka.lt. Popierinį aukciono katalogą galima įsigyti Meno rinkos agentūros biure (Ligoninės g. 4, Vilnius).

Taip pat skaitykite

Studento paskola: ką svarbu žinoti

Studentų paskolos tapo neatsiejama mokymosi kelionės dalimi, suteikiančia vartotojams lėšų siekti aukštojo mokslo ir investuoti ...