Šių metų vasario mėnesio 12 dieną, penktadienį, 17.00 valandą “Klaipėdos galerijoje” (adresas Bažnyčių g. 6, Klaipėda), vyks ZITOS INČIRAUSKIENĖS personalinės parodos TEKSTILĖ. KALIGRAFIJA atidarymas.
Parodos atidarymo metu bus pristatomas kūrybos katalogas
Tekstilininkė Zita Inčirauskienė, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, “Klaipėdos galerijoje” atidrys tekstilės ir kaligrafijos parodą. Atidarymo metu pristatys savo kūrybos katalogą,. Dailininkė kūryboje išsilaisvino iš tekstilės meno supratimo rėmų: konceptualiai, novatoriškai ir moderniai derina objektus ir kaligrafiją, neįprastose formose ir medžiagose.
Kolegė Žydrūnė Kriūkaitė – Juciuvienė dailininkės kūrybą apibūdina sekančiai:
Kaligrafinė tekstilė ar tekstilinė kaligrafija?
Visa Zitos Inčirauskienės kūryba – tarsi ėjimas tiltu, kuris jungia dvi meno šakas – tekstilę ir
kaligrafiją. Vienur sustiprėja tekstilinis pagrindas, kitur – pabėgama nuo tekstilės, stipriau pabrėžiama kaligrafinė raiška.
Daugumos kūrinių temos – tai gilesnių apmąstymų reikalaujantys rankraščiai, kurių siužetai asmeniniai praeities potyriai, teologinių tiesų įprasminimas, ar istorines asmenybes menantys tekstai. Istorinė atmintis – svarbus faktorius Inčirauskienės kūryboje. Ji interpretuojama įvairiausiais pavidalais: praeitimi persisunkusius apdarus (senelio marškinius) suslegia, šiuolaikine terminija išsireiškiant – suarchyvuoja, ir prisiminimai virsta tvirtai suspaustais „sumuštiniais“. Taip praeitis atkeliauja į dabartį nauja forma. Kuria ir tekstilines juostas, sukomponuotas iš istorinių kaligrafinių citatų, portretinių aplikacijų. Tai tarsi epitafijos asmenybėms, įtakojusioms kūrėjos pasaulėžiūrą.
Viena pagrindinių raiškos priemonių – priešybių dermė: sunkūs medžiaginiai paviršiai ir subtilūs kaligrafiniai intarpai, vertikalizuotos linijos ir subtilios portretinės aplikacijos, rašytiniai tekstai ant neįprastų objektų.
Technologine prasme kūrėja tęsia seniai susiformavusį individualų, atpažįstamą braižą – derina įvairias tradicinių rankdarbių technikas (siuvinėjimas, nėrimas, skiautinys). Nevengia pasinaudoti ir techninėmis naujovėmis (skaitmeninė spauda). Esama ir „readymade“ objektų pavyzdžių.
Dailininkės Zitos Inčirauskienės kūryba – tai tūkstančio dygsnių rankraštis, kuriame sudėti asmeninės patirties ir tautos istorijos fragmentai, perteikti jautriu moterišku prisilietimu.
Paroda vyks iki 2016 metų kovo 9 dienos.
You must be logged in to post a comment.