Antradienis , 19 kovo 2024
Pagrindinis / Verslas / 20 stulbinančių istorinių faktų apie skalbimą

20 stulbinančių istorinių faktų apie skalbimą

Labai tikėtina, kad tuomet, kai imate galvoti apie skalbimą, pirmiausia jums į galvą šaunanti mintis būna susijusi su tuo, kokią naujausią skalbimo mašiną būtų efektyviausia pasirinkti, arba staiga prisimenate apie didžiulę neskalbtų drabužių krūvą, kurią jūs jau antrą savaitę pamirštate įdėti į savo skalbimo mašiną. Tačiau iš tikrųjų apie skalbimą galima pasakyti gerokai daugiau nei tik tai.

Tiesą sakant, istorija yra kupina neįtikėtinų ir stulbinančių faktų apie ilgą ir nuolatos tobulėjusį skalbinių skalbimo procesą – pradedant nuo senovės, kuomet žmonės savo drabužius skalbdavo trindami juos į upės akmenis, ir baigiant pačiomis naujausiomis skalbimo mašinomis, kurių funkcionalumas kalba pats už save.

1. Skalbiniai už borto

Ankstyvaisiais laikais jūreiviai skalbdavo savo drabužius įdėję juos į maišus, kurie būdavo pririšami prie laivo ir įmetami į vandenį. Suprantama, kad tai būdavo vienintelis ir tuo metu (bei jų sąlygomis) pats efektyviausias drabužių skalbimo būdas, kadangi ilgai trunkančiose kelionėse jūromis ir vandenynais naudoti gėlą vandenį skalbimui būtų buvę pernelyg didelė prabanga.

2. Padžiauti skalbiniai JAV nepriklausomybės kare buvo komunikacijos priemonė

Džordžas Vašingtonas dar buvo žinomas ir kaip „šnipinėjimo meistras“ – dėl labai svarios priežasties. Jis su jam ištikimais žmonėmis suformavo „Culper“ šnipinėjimo žiedą, kuriam priklausantys asmenys bendraudavo padžiautų skalbinių pagalba. Skalbiniai ant virvių būdavo pakabinami atitinkamose vietose, tokiu būdu tapdami bendravimo kodu, padėdavusiu vieni kitiems perduoti svarbią žvalgybinę informaciją.

3. Gūdieji Viduramžiai

Iki devyniolikto amžiaus žmonės įprastai tuos pačius drabužius dėvėdavo bent savaitę. Tuomet juos įmerkdavo į pelenus ir šlapimą, kadangi tai sudarydavo šarminį mišinį. Akivaizdu, kad Viduramžiai nebuvo pats smagiausias ir švariausias laikotarpis žmonijos istorijoje.

4. Senovės Romoje

Senovės Romoje kai kurių žmonių darbas buvo rinkti šlapimą, jį šildyti su vandeniu ir įtrinti į šlapius drabužius. Ir taip, jūs esate visiškai teisūs – dar kartelį šlapimas. Šis darbas dažniausiai būdavo atliekamas vyrų.

5. Didysis skalbimo pirmadienis

XIX a. Didžiojoje Britanijoje pirmadienis įprastai būdavo skiriamas didžiajam savaitiniam skalbimui. Suprantama, kad laikai pasikeitė ir šiandien kiekvienas žmogus turi gerokai didesnę pasirinkimo laisvę – šiomis dienomis skalbti galime nors ir kas trisdešimt minučių.

6. Lyginimas dar prieš tūkstantį metų

Lyginimo metalu technika buvo pirmą kartą sukurta Kinijoje dar prieš tūkstantį metų. Pats lyginimo principas beveik nepakito ir iki šių dienų (nežiūrint į tai, kad patys lygintuvai keitėsi daugybę kartų). Tuo tarpu Anglijoje pradžioje drabužių raukšlių lyginimui buvo naudojamas lygus stiklas.

7. Muilo gamyba

Muilo gamybos istorija prasidėjo dar 2800 m. pr. Kr. Senovės radiniai liudija, kad anuomet žmonės gamindavo rankų darbo muilą pasitelkdami pelenus ir riebalus. Deja, bet Viduramžiais gyvenę žmonės apie tokias svarbias higienos priemones buvo „nusprendę“ kuriam laikui pamiršti.

8. Pirmoji skalbimo mašina

Pirmoji skalbimo mašina buvo išrasta 1782 m. Jos išradėjas buvo britas H. Sidgier. Suprantama, kad pirmasis skalbimo mašinos modelis buvo ganėtinai primityvus, tačiau tai davė pradžia skalbimo mašinų, kurias mes naudojame šiandien, sukūrimui. Po jo pasauliui pristatyto išradimo sekė dar daugybė kitų funkcionalesnių ir sudėtingesnių skalbimo mašinų modelių, tarp kurių buvo ir 1851 m. pasirodžiusi James King sukurta rankomis užvedama būgninė skalbimo mašina bei kiek vėliau – William Blackstone pirmoji namams skirta skalbimo mašina, kurią jis padovanojo savo žmonai jos gimtadienio proga.

9. Skalbimo mašina „Thor“

Pirmoji masinės gamybos ir plačiai reklamuota skalbimo mašina JAV buvo pavadinta „Thor“. Ją 1908 m. gamino „The Hurley Machine Company“. Pastaroji skalbimo mašina buvo gaminama iš medienos ir grandinių.

10. Pirmoji lyginimo lenta

Pati pirmoji lyginimo lenta pasaulyje buvo užpatentuota 1858 m. Niujorkiečių William Vanderburg ir James Harvey išradimas vėliau buvo pavadintas lyginimo stalu. Atsižvelgiant į tai, kad pirmieji lygintuvai turi bent tūkstančio metų istoriją, lyginimo lenta atsirado ganėtinai vėlai.

11. Senųjų skalbimo mašinų sąnaudos

Anuomet naudotų skalbimo mašinų sąnaudos būdavo apytiksliai 190 litrų vandens. Tai iš tikrųjų yra neįtikėtinai didelės vandens sąnaudos – lyginant jas su šiuolaikinėmis skalbimo mašinomis. Pavyzdžiui, šiandien galime pasirinkti A+++ energijos klasės skalbimo mašinas, kurios ne tik taupo elektros energiją, tačiau taip pat padeda sumažinti ir skalbimo metu reikalingo vandens suvartojimą. „A“ skalbimo efektyvumo klasės skalbimo mašinų metinės vandens sąnaudos gali būti vidutiniškai 9900 l ar net mažesnės, skaičiuojant ~220 skalbimo ciklų per metus. Tai reiškia, kad vieno skalbimo metu sunaudojama apytiksliai 45 litrai vandens (ką jau kalbėti apie įvairias šiuolaikinėse skalbimo mašinose esančias „Eco“ programas, kurių metu suvartojama per pus mažiau minėto vandens kiekio, pvz., 19 l).

12. „Disney World“ darbuotojų apatinis trikotažas

„Disney World“ darbuotojai ilgą laiką turėjo dėvėti kompanijos jiems suteiktą apatinį trikotažą, kuris būdavo skalbiamas kompanijos viduje. Tačiau nuo 2001 m. darbuotojams buvo leista pradėti dėvėti savo pačių apatinį trikotažą, su kuriuo jie galėdavo keliauti namo. Toks sprendimas priimtas po to, kai kompanijos viduje darbuotojus apniko niežai ir utėlės.

13. Astronautai ir jų nešvarūs drabužiai

Astronautai ilgą laiką sunaikindavo savo nešvarius drabužius Žemės atmosferoje. Tačiau NASA ateityje tikisi nešvarius skalbinius panaudoti augalų tręšimui. Žinoma, tai taptų labai originaliu ir praktišku sprendimu.

14. Antrasis pasaulinis karas

Per Antrąją pasaulinį karą dirižablių pilotai neturėjo galimybės naudotis skalbimo mašinomis (ir juolab lygintuvais). Todėl savo uniformas jie laikydavo po čiužiniu. Jos buvo laikomos užsegamuose plastikiniuose maišuose, tokiu būdu siekiant išsaugoti geresnę jų būklę.

15. Skalbiklių atsiradimas

Pirmieji skalbikliai buvo pradėti gaminti 1916 m., kadangi per Pirmąjį pasaulinį karą Vokietijoje trūko muilo. Tačiau skalbikliai nebuvo parduodami buitiniam naudojimui iki pat ketvirtojo dešimtmečio.

16. Elektrinė skalbyklė

Trečiajame dešimtmetyje elektrinės skalbyklės kaina JAV buvo 81.50 USD. Skaičiuojant šiandienine valiutos verte, tai būtų daugiau nei 900 EUR.

17. Skalbinių džiovyklė

Skalbinių džiovyklė nebuvo buityje dažnai sutinkamas prietaisas iki pat septintojo dešimtmečio, kadangi jų kaina buvo labai didelė. Šeštajame dešimtmetyje jų kaina siekė apytiksliai 1450 EUR (vertinant šiandienine valiutos verte) ir tik apytiksliai 10 proc. namų ūkių jas turėjo. Tuo tarpu šiandien apytiksliai 80 proc. namų ūkių turi skalbinių džiovykles, o jų kaina vidutiniškai siekia 340 EUR.

18. Efektyvesnės skalbimo mašinos

Skalbimo mašinos, į kurias skalbiniai yra dedami per priekines dureles, yra pripažįstamos efektyvesnėmis nei tos skalbimo mašinos, į kurias drabužiai yra dedami per viršų.

19. Dingusios kojinės

Statistika rodo, kad Amerikoje skalbimo mašinos yra „atsakingos“ už apytiksliai 93% prarastų kojinių.

20. Skalbimų skaičius

Skaičiuojama, kad vidutinė šeima per savaitę skalbimo mašina naudojasi nuo 8 iki 10 kartų! Be to, 90% atvejų, skalbimo mašinomis naudojasi moterys.

Informacija: https://www.vilniausmeistrai.eu/aptarnaujama-technika/skalbimo-masin%c5%b3-remontas/

Taip pat skaitykite

Internetiniai verslo katalogai ir jų didelė nauda

Šiandien informacija yra pasiekiama ranka, todėl nenuostabu, kad internetiniai verslo katalogai, tokie kaip Scoris, tapo ...