SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės teigimu, jaunesnio amžiaus gyventojų pajamos auga vis sparčiau: vis daugiau Lietuvos jaunimo dirbti pradeda dar besimokydami aukštosiose mokyklose, o pirmąsias įmokas už nuosavą būstą įstengia sumokėti karjerą vos pradėję specialistai.
SEB banko duomenimis, nuo praėjusių metų pabaigos labiausiai padidėjo jaunesnių negu 25 metų indėlininkų skaičius. Šių metų kovą, palyginti su praėjusių metų pabaiga, šios amžiaus grupės indėlininkų skaičius padidėjo beveik pusantro karto ir toliau pastebimai didėja.
Jaunimas rūpinasi rytdiena
„Spartesnį jaunesnio amžiaus gyventojų pajamų augimą lemia keletas priežasčių. Pirmoji susijusi su gyvenimo ciklu. Tik pradėjus karjerą pajamos paprastai būna mažos. Suprantama, kad vėliau, gerėjant darbuotojų įgūdžiams ir didėjant patirčiai, didėja ir jų pajamos. Kitą priežastį galima susieti su profesija ir darbo užmokesčio skirtumais. Pirmą 2015 metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2014 metų laikotarpiu, išaugo (10,6 procento) komunikacijos įmonių mokamas vidutinis atlyginimas“, – pasakojo SEB banko šeimos finansų ekspertė J. Varanauskienė.
Jos teigimu, šiandien turimi statistiniai duomenys prieštarauja stereotipinei nuomonei, kad Lietuvos jaunimas linkęs išlaidauti.
„Visų pirma, jauniems žmonėms lengviau pakeisti įpročius, antra, kadangi jaunų žmonių pajamos didėja sparčiai, jie randa daugiau galimybių taupyti ir jas išnaudoti, trečia, jaunesnio amžiaus žmonės turi ir gana svarbų taupymo motyvą – kaupti lėšas būstui ar kitiems pirkiniams, paslaugoms“, – apibendrina J. Varanauskienė.
Studentė susitaupo ir atostogoms, ir mokslo metams
Kaune kultūros vadybą studijuojanti Paulina Griauzdaitė – vienas iš mitą apie nemokantį taupyti jaunimą griaunančių pavyzdžių. Antrakursė pati susitaupo ne tik išsvajotoms atostogoms, bet ir didesniems pirkiniams.
„Nors nėra lengva, darbą derinu su studijomis. Dar būdama pirmakursė nusprendžiau save išlaikyti pati. Šio plano laikausi iki šiol. Per mokslo metus pavyksta sutaupyti ne tik ateinantiems mokslo metams, bet ir atostogoms: aplankau savo mėgstamus festivalius, pajūrį. Lieka pinigų ir smulkioms išlaidoms bei pramogoms su draugais“, – sakė mergina.
Pinigus taupyti išmoko dar vaikystėje
Paulina pastebi, kad pinigus užsidirbti ir juos taupyti pradėjo būdama dar visai maža.
„Apie savus pinigus pradėjau galvoti labai anksti. Dar mokykloje su seserimi uždarbiaudavome skindamos braškes, vėliau pasinaudojau specialia moksleiviams skirta programa ir įsidarbinau miestelio muziejuje. Lankiau kūrybos ir dailės mokyklą, tad laisvą laiką skirdavau rankdarbiais. Dirbau, nes norėjau pasitaupyti, kad vėliau šiuos pinigus galėčiau skirti reikalingiems daiktams įsigyti“, – kalbėjo Paulina.
Paklausta apie savo bendraamžius mergina tvirtina, kad daugelis iš jų taupo, kad galėtų ne tik nusipirkti brangesnį drabužį ar mobilųjį telefoną, bet ir įsigyti automobilį ar net nuosavą būstą.
„Beveik visi mano draugai taupo. Vieni daugiau, kiti mažiau, – sako Paulina, – tačiau visi stengiasi siekti užsibrėžtų tikslų, kuriuos dažnai gali padėti įgyvendinti ir banko sąskaitoje sutaupyti pinigai. Žinoma, pasitaiko visko: kartais nusprendžiu įsigyti vieną ar kitą išsvajotą pirkinį, bet manau, kad tai – normalu“.
www.seb.lt informacija
You must be logged in to post a comment.