Ketvirtadienis , 18 balandžio 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Šiferis – populiariausia stogo danga Lietuvoje

Šiferis – populiariausia stogo danga Lietuvoje

beasbestinis šiferis

Šiuo metu Lietuvoje naudojamos skirtingos stogo dangos, tokios kaip šiferio lakštai, plieninė stogo danga ir betoninės arba keraminės čerpės. Šiferis yra gerai žinoma, gal net populiariausia stogo danga Lietuvoje. Sovietiniu laikotarpiu, šiferį buvo pradėta gaminti Naujojoje Akmenėje, kur jis – atnaujinta sudėties formule – tebėra gaminamas ir iki šiol. Dėl savo ypatingų savybių – pigumo, tvirtumo, ilgaamžiškumo, nedegumo, gražaus banguoto reljefo – šiferis buvo itin populiarus tiek anuomet, tiek dabar.

Šiferis be asbesto –  ar įmanoma?

Sovietiniu laikotarpiu, šiferis buvo gaminamas iš cemento, į jį pridedant asbesto. Asbestas yra gamtinis pluoštinis mineralas, gaunamas iškastiniu būdu, ir būtent jis suteikdavo šiferiui tvirtumo, lankstumo ir elastingumo. Tačiau 1977 m. asbestas buvo priskirtas prie kancerogeninių, t.y. vėžį sukeliančių medžiagų, o 2005 m. uždraustas. Šiuo metu gamintojai stogo dangai siūlo kitą, inovatyvų ir saugesnį produktą – beasbestinį šiferį. Naujojoje Akmenėje beasbestinis šiferis buvo pradėtas gaminti 1997 m., o tradicinio, asbestinio šiferio gamyba 2000 m. buvo nutraukta.

Galima išgirsti nuomonę, kad stogai iš senojo rusiško šiferio yra saugūs, o rusiškas šiferis kelia grėsmę tik stogų dengėjams, kurie kvėpuoja laužomo šiferio dulkėmis. Tačiau, remiantis Europos Sąjungos direktyvomis, 2005 m. naudoti asbestą uždrausta, o senas rusiškas asbestinis šiferis intensyviai keičiamas naujais ir sveikatai nekenksmingais beasbestiniais šiferio lakštais. ES šalyse, vykdomos senojo šiferio šalinimo programos ir skiriamas finansavimas saugiai stogo dangai montuoti.

Kuo skiriasi beasbestinis šiferis nuo tradicinio senojo šiferio?

Beasbestiniai šiferio lakštai, savaime suprantama, gaminami be asbesto – į jų sudėtį įeina tokios medžiagos kaip cementas, kalkakmenis, celiuliozė, vanduo, o asbestą čia pakeičia polivinilo alkoholio pluošto. Šis pluoštas, kaip ir asbestas, atlieka lakštų stiprinimo funkciją, suteikia jiems tvirtumo ir elastingumo, tačiau yra visiškai nekenksmingas.

Beasbestinis šiferis išlaikė visas teigiamas šiferio savybes – jis yra žinomas pigi medžiaga, vertinamas dėl savo ilgaamžiškumo, puikiai izoliuoja triukšmą, yra atsparus atmosferos poveikiui, jo neveikia nei sniegas, nei lietus, nei kaitra, dar daugiau – šiferis yra atsparus net ugniai ir priskiriamas aukščiausio nedegumo medžiagų kategorijai.

Beasbestinis šiferis taip pat vertinamas dėl to, kad šiferio plokštės yra lengvai montuojamos, o stogo dengimo darbai nėra ypatingai sunkūs ar sudėtingi. Dar daugiau, beasbestinis šiferis, lyginant su tradiciniu, tapo tvirtesnis, elastingesnis ir atsparesnis smūgiams ir – savaime suprantama – saugesnis tiek aplinkai, tiek žmonėms.

 

 

Taip pat skaitykite

Kaip išsirinkti naujus virtuvinius baldus?

Virtuvė – kiekvienų namų širdis. Tai vieta, kurioje ruošiamas maistas šeimai, draugams bei vyksta patys ...