Pirmadienis , 20 gegužės 2024
Pagrindinis / Namai / Statybos darbų pagrindas – generalinė ranga

Statybos darbų pagrindas – generalinė ranga

Ranga yra vadinama sutarties forma, kuria viena šalis (rangovas) įsipareigoja atlikti tam tikrą darbą savo rizika pagal kitos šalies užduotį ir perduoti darbo rezultatą užsakovui, įsipareigojančiam darbą priimti ir už jį sumokėti. Rangos darbai dažniausiai yra taikomi statybų pramonėje. Jeigu ir jums teko susidurti su statybos darbais (o gyvenant naujame nuosavame name ar bute – tai beveik neišvengiama), tai tikriausiai puikiai žinote, kas yra ranga, kam reikalingi šie darbai ir kas juos atlieka.

 

Statybos rangos teisinius santykius reglamentuoja specialaus instituto – LR Civilinio kodekso XXXIII skyriaus trečiojo skirsnio „Statybos ranga“ normos, bet taip pat ir bendrosios rangos nuostatos, išdėstytos nurodyto CK skyriaus pirmajame skirsnyje, Statybos įstatymo, kitų teisės aktų nuostatos. Paminėtina, kad nustačius egzistuojant statybų rangos teisinius santykius, rangovui tenka statybos objekto arba jo dalies atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika. Taip pat svarbu, kad statybų rangos sutarties atveju, rangovui taikoma griežtoji atsakomybė, t.y. atsakomybė be kaltės.

 

Jeigu kalbėsime apie generalinę rangą, tai ji pripažįstama kaip viena populiariausių statybų valdymo būdų, kai visais vykdomo projekto darbais rūpinasi generalinis statybos rangovas. Visų svarbiausia, kad užsakovui arba investuotojui nereikia turėti patirties ir žinių statybos projekto įgyvendinimo srityje. Jie gali puikiai taupyti laiką ir savo investicijas. Dėl šių priežasčių toks rangos projekto valdymo metodas yra labai populiarus tarp investuotojų. Generalinę rangą mėgsta tiek Lietuvos, tiek užsienio investuotojai. Generaliniam rangovui dažniausiai ir yra patikimi svarbiausi darbai. Tai gali būti, statybų terminais kalbant, vadinami bendrieji statybos darbai: pamatų, pastato laikančiųjų konstrukcijų montavimas, pastato stogas, sienų įrengimas arba taip pat ir specialieji statybos darbai: šildymas, vėdinimas, oro kondicionavimas, elektros instaliacija, grindų bei apdailos įrengimas. Tokius darbus generalinis rangovas atlieka savo jėgomis, nes turi patikimą brigadą ir puikiai išmano savo darbą arba patiki savo partneriams, atskirų sričių subrangovams.

 

Labai svarbu pasirinkti patikimus partnerius ieškant, kas jums atliks rangos darbus. Jei tik yra galimybė, tegul generalinis rangovas būna tas, kuris galės pasirūpinti visais su statybomis susijusiais darbais – nuo leidimų statyti gavimo iki statybvietės sutvarkymo darbams pasibaigus.

Taip pat skaitykite

Informacinių sistemų programavimas: ką svarbu žinoti potencialiems klientams

Šiuolaikiniame skaitmeniniame amžiuje informacinių sistemų programavimas atlieka svarbų vaidmenį skatinant efektyvumą, inovacijas ir konkurencingumą įvairiose ...