Ketvirtadienis , 10 spalio 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Moliūgų rūšys tinkančios lietuviškam klimatui             

Moliūgų rūšys tinkančios lietuviškam klimatui             

Lietuvoje moliūgai  pradėti plačiai auginti: moliūgų augintojus žavi jų spalvingumas, dydis, formos, įvairūs poskoniai gaminant daug vertingų patiekalų, taip pat jie naudojami kosmetikoje, aliejui gaminti, vaistams. Lietuviškas klimatas tinka auginti įvairiems moliūgams, pav., muskatinius, makaroninių moliūgų veislės ir ypač aliejinius, kurių sėklos neturi lukštų. Seniau buvo auginami paprastieji moliūgai, o dabar vis  labiau populiarėja ir mažesni.  Moliūgas- neįnoringa daržovė, jie auga bet kur, o sumanūs šeimininkai neretai jais pridengia negražius patvorius ar komposto krūvas. Ši daržovė vis dažniau auginama ne vištoms lesinti, bet maistui.

Moliūgų vertė

Maistui vartojami visos augalo dalys, kurios yra vertingos ir maistingos, su daug vitaminų bei angliavandenių. Moliūgų vaisiuose ypač daug karotino- kai kuriuose jo susikaupia net du kartus daugiau nei morkuose. Pagal geležies kiekį moliūgai yra čempionai tarp daržovių, gausu vitaminų C, B, B2, PP, E, D taip pat  yra reto vitamano T. Jų sudėtyje yra nemažai kalio, fosforo, kalcio, magnio, vario, geležies druskų, skatinančių kraujo gamyba, todėl patiekalai iš moliūgų rekomenduojami sergantiems mažakraujyste, ateroskleroze, padeda išvengti širdies kraujagyslių ligų ir hipertonijos. Moliūgų ląsteliena nepluoštinė, gerai suverda ir lengvai organizmo pasisavinama. Todėl patiekalai iš šios daržovės rekomenduojami gydomajai ir profilaktinei mitybai. Jie taip pat naudingi susirgus kepenų, inkstų ligomis, reguliuoja virškinimą.

Moliūgų auginimas

Moliūgai sėjami anksti pavasarį, pražydus alyvoms, kai dirva įšyla iki 11-13 laipsnių šilumos. Prieš tai būtina gerai išpurenti ir palieti šiltu vandeniu dirvą, išravėti piktžoles. Į šaltą dirvą pasėtos sėklos nedygsta,, supūva. Sėklas užpilkyte  šiltu vandeniu ir palaikykite 2-3 valandas. Tada susukite į vandeniu sudrėkintą audinį ir dieną ar dvi palaikykite kambario temperatūroje. Geriausia moliūgus sėti į dėžutes kambaryje arba šiltnamyje 3-5cm. gyliu. Kai moliūgo daigas suformuoja 2-3 tikruosius lapelius, daigus po truputį reiktų pripratinti prie lauko sąlygų ir tik tuomet sodinti moliūgams paruoštuoje vietoje, t.y. perkelti į nuolatinę vietą. Ir tai geriausia daryti gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, kai praeis šalnų pavojus.

Taip pat skaitykite

Kaip išsirenkami tv staliukai?

Tikrai retai kur namuose nėra sutinkamas televizorius. Kaip ir dainavo legendinė vaikų muzikos grupės “Telebimbam” ...