Trečiadienis , 4 gruodžio 2024
Pagrindinis / Įvairenybės / Kokią juridinę formą įmonei vertėtų pasirinkti?

Kokią juridinę formą įmonei vertėtų pasirinkti?

Niekam nėra paslaptis, jog juridinių formų pasirinkimas verslui, žvelgiant pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, esą pakankamai nemažai, todėl pirmasis žingsnis, kurį privalo įgyvendinti asmenys, galvojantys apie individualius verslus, kuri schema, jeigu būtų galima taip pasakyti, būtų tinkamiausia asmeniniam verslui. Be viso to, reikėtų pastebėti, kad privalu įvertinti norimą prisiimti riziką – mat galima rinktis tiek ribotos, tiek neribotos atsakomybės įmonės įregistravimą.

Būtų galima pastebėti, kad Lietuvoje labiausiai paplitusios, o tuo pačiu ir pačios populiariausios, juridinės formos esą šios:

  • Mažoji bendrija;
  • Viešoji įstaiga;
  • Individuali įmonė;
  • Ir, žinoma, uždaroji akcinė bendrovė (UAB).

Individualios įmonės koncepcija

Dažniausiai individualią įmonę renkasi tie verslininkai, kurie pradeda smulkų verslą pats verslas yra daugiau kaip amatas. Vis dėlto, reikėtų pastebėti, kad šis įregistravimo sprendimas suteikia neribotą atsakybę, juridinio asmens išraiška. Tai reiškia, kad individualios įmonės savininkas už kompanijos veiklą, ir galimą bankrotą, atsako asmeniniu turtu. Pastebėkime ir tai, kad savininkas šioje juridinėje formoje yra konstatuojamas, kaip vienintelis ir daugiau būti – negali.

Juridinės įmonių formos
andreysharonov.com nuotr

Individualios įmonės steigimas rekomenduojamas tiems, kurie turi privačius verslus, o taip pat ir veiklos pobūdis nėra rizikingas. Priminti reikėtų ir tai, kad nepasisekus verslui, atsakyti už įsipareigojimus turės savininkas asmeniniu turtu. Vis dėlto, kadangi įstatymai nereikalauja jokio pradinio kapitalo, verslą galima pradėti turint puikią idėją ir mažas pradines lėšas.

Uždarosios akcinės bendrovės koncepcija

UAB yra ribotos atsakomybės juridinė forma, kuri leidžia daryti prielaidą, jog kompanijos akcininkai neprivalės atsakyti už neįvykdytas prievoles asmeninėmis lėšomis. Vertėtų priminti, kad įstatinis kapitalas negali būti mažesnis, nei 2500 eurų, mat tokia sąlyga yra pabrėžiama LR įstatymų.

UAB vienas iš didžiausių privalumų yra tas, jog prireikus papildomų lėšų kompanijos veiklai plėsti, yra išleidžiami akcijų paketai, kurie iškeičiami į finansinius išteklius. Be to, perrašyti verslą kitam asmeniui (tiesiog parduoti) taip pat yra pakankamai nesunkus procesas. Smulkioms UAB, kurios neturi daugiau, nei 10 darbuotojų, o taip pat ir neviršija 300.000 EUR pajamos, taikoma pelno mokesčio lengvata.

Esminiai trūkumai: privalomas įstatinis kapitalas bei akcininkai, kurie turi tam tikros kompanijos dalį, atsiimti pelno gali tik per dividendus.

Viešosios įstaigos koncepcija

Būtų galima pradėti nuo tos minties, kad ši juridinė forma yra ne tik ribotos atsakomybės, tačiau taip pat ir nesiekianti pelno. Vis dėlto, pastebima, kad retkarčiais šis sprendimas esą pasirenkamas ir komercinėms veikloms, siekiant pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis.

Kadangi tai yra ribotos atsakomybės juridinė forma, vienas iš esminių privalumų esą tas, jog savininkas, ar savininkai, rizikuoja tik tuo turtu, kurį įnešė į kompaniją. Taip pat nėra reikalingas įstatinis kapitalas, lengva priregistruoti naujus dalininkus – tiesą sakant, tai taip pat puikus būdas, siekiant įnešti daugiau kapitalo į kompanijos biudžetą, mat kiekvienas asmuo atsineša ir tam tikrą dalį.

Pagrindinis trūkumas yra tas, jog viešosios įstaigos negali būti pertvarkytos į UAB, o taip pat ir tas, jog verstis galima tik įstatuose nurodyta veikla.

Mažosios bendrijos koncepcija

Tai – ribotos atsakomybės privačioji juridinė forma. Tiesa, vertėtų pastebėti, kad šios kompanijos savininkų sudėtį gali sudaryti ne daugiau, nei 10 fizinių asmenų, tačiau gali būti iš viso ir tik vienas steigėjas. Ši forma taip pat nereikalauja įstatinio kapitalo, tačiau norėtųsi priminti, kad MB nariai moka įnašus, kurie yra nustatomi bendroje diskusijoje.

Apart ribotos atsakomybės, MB privalumai taip pat esą tie, jog nereikalauja pradinio kapitalo, įmanoma savarankiškai pasitraukti iš verslo dėl asmeninių priežasčių. Kalbant apie trūkumus, reikėtų pastebėti, kad MB steigėjas gali būti tik fizinis asmuo, esą pakankamai sudėtinga spręsti apie kompanijos viziją, kadangi valdymo schema – balsavimas – dažniausiai propaguoja nieką kitą, kaip tik tarpusavio ginčus. Taip pat buhalterinė apskaita yra tik šiek tiek menkesnė, nei UAB, kas pakankamai dažnai kelia keblumų.

Juridinių formų įvairovė yra išties didelė, žvelgiant pagal mūsų šalies įstatymus. Internetinis projektas www.lcbuhalteris.lt ne vien tik suteiks išsamią konsultaciją, ne vien tik patars, kuriuo keliu žengti tam tikrose situacijose, tačiau taip pat pagelbės ir įmonių steigimo, buhalterinės apskaitos klausimais.

Taip pat skaitykite

Parafino vonelės: raminantis sprendimas sveikatai ir grožiui

Parafino vonelės jau seniai sulaukia didelio populiarumo dėl savo gydomųjų savybių, kurios suteikia daugybę naudos ...