Pirmadienis , 16 rugsėjo 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Pristatytas dešimtmetį trukęs darbas – „Misija Sibiras“ fotoalbumas

Pristatytas dešimtmetį trukęs darbas – „Misija Sibiras“ fotoalbumas

Šiandien, šeštadienio vakarą, tarp Vilniaus knygų mugės personažų ir autorių pristatytas „Misija Sibiras“ fotoalbumas. Projekto dešimties metų darbus ir pasiektus rezultatus talpina 288 knygos puslapiai.

Salėje pakyla didžioji dalis rankų po į pristatymą atėjusios dalyvės klausimo: „Kurių iš čia susirinkusiųjų šeima ar giminaičiai buvo ištremti į Sibirą?“ Kaip teigia projekto organizatoriai ir iniciatyvos autoriai, prieš 10 metų, gvildenant pirmąsias „Misija Sibiras“ idėjas, niekas nesitikėjo, kad projektas sulauks dešimtmečio, o šiandien susirinkęs toks žmonių būrys domėsis pasiektais rezultatais ir tolimesnėmis veiklomis.

"misija sibiras"
Organizatorių nuotr.

„Atradęs idėją, iš pradžių niekada neturi tokios ambicijos apie dešimties metų perspektyvas. Man itin džiugu, kad šiandien galime paskirti knygą per dešimtmetį užaugusiam projektui, tapusiam gyvenimo universitetu“, – fotoalbumo reikšmę pristato „Misija Sibiras“ projekto iniciatorius ir Patarėjų tarybos pirmininkas, ambasadorius Vygaudas Ušackas.

Fotoalbumo unikalumas – nuotraukos darytos neprofesionalų, bet pačių jaunų žmonių. „Manęs dažnai klausia, kaip atrodo projekto ekspedicijos. Štai atsakymas: kiekviena albumo nuotrauka rodo, kaip jauni žmonės mato ekspedicijas, Sibirą ir projektą. Po fotografijomis galima rasti mažą citatą. Tai pačių „Misija Sibiras“ dalyvių dienoraščių ištraukos, rašytos ekspedicijų metu. Pagrindinė fotoalbumo žinia – kiekvienas žiūrėdamas į nuotraukas ir prie jų esančius žodžius gali pajausti, kas reiškia „Misija Sibiras“, ekspedicija ir dalyvavimas joje“, – teigia fotoalbumo sudarytojas Arnas Marcinkus.

Kino režisierius Arūnas Matelis priduria, kad kiekviena nuotrauka iš tikrųjų yra tūkstančiai kilometrų, kuriuos talpinantis vaizdas – kur kas daugiau nei nuotrauka: „Tai yra unikalus liudijimas apie mūsų nesibaigiančią istoriją ir jos stiprumą. Niekas neužmiršta ir šis projektas tai parodo.“

Daugtaškis ties projekto pasiekimais ir žingsniai naujo dešimtmečio link

Neatsiejama projekto dalis – ekspedicijų dalyviai, kurie ir šiandien vis dar tęsia iš Sibiro į Lietuvą parsivežtas nenutrūkstančias istorijas. „Misija Sibiras’14“ dalyvė Viktorija Bružaitė fotoalbumo pristatyme dalinasi patirtimi, kaip pasikeitė jos požiūris po ekspedicijos: Iki šio projekto daug keliavau po pasaulį ir buvusias Sovietų Sąjungos valstybes. Dabar vykdama į Rytus, parašau ekspedicijos vadovui Arnoldui su prašymu, ar jis galėtų suteikti informacijos apie netoliese esančius tremtinių kapus ir gyvenamąsias vietas. Kartą prasidėjusi ekspedicija taip ir nesibaigia. Tai yra tikra, tikros emocijos ir gyvas susitikimas su istorija.“

Projektą organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius Ignas Rusilas dalinasi naujais planais: „Misija Sibiras“ yra didžiausia mokykla ne dėl to, kad daugiausiai žmonių nori tapti šio projekto dalyviais. Mokykloje perskaitęs datas, viską išmokęs niekada nepajusi to, ką gali pajusti Sibire. Šiandien dedame didžiulį daugtaškį ties projekto dešimtmečiu ir pradedame naująjį. „Misija Sibiras“ yra dar vienas geras Lietuvos pavyzdys, kuriuo galime pasidalinti ne tik su kaimyninėmis valstybėmis, bet ir visa Europa. Prie paskutinės ekspedicijos prisijungė dalyviai iš Latvijos ir Estijos, kurios panašaus projekto neturi, tačiau šiems jauniems žmonėms taip pat įdomu savo rankomis prisiliesti prie praeities, todėl ateinančio dešimtmečio tikslas – augti geografiškai.“

Pirmieji „Misija Sibiras“ dešimtmečio fotoalbumą dar gali įsigyti 2016 m. vasario 25–28 d. vykstančioje Vilniaus knygų mugėje, leidyklos „Vaga“ stende. Vėliau knygomis bus prekiaujama „Vagos“ knygynuose. Skaitytojai albume ras didžiausius projekto rezultatus ir pasiekimus.

Taip pat skaitykite

Mitybos ypatumai sergant anemija: 5 gydytojų patarimai

Anemija (mažakraujystė) – būklė, kuomet kraujyje yra per mažai raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) arba hemoglobino, ...