Trečiadienis , 18 rugsėjo 2024
Pagrindinis / Gyvenimas / Oro kondicionieriai, legionieriai ir jų ligos

Oro kondicionieriai, legionieriai ir jų ligos

Pastaruoju metu žiniasklaidoje vis dažniau išreiškiamas susirūpinimas tuo, kad oro kondicionieriai sukelia įvairias sunkias ligas. Tačiau, artėjant vasarai klausimas, kaip komfortiškai gyventi karštuoju sezonu tampa vis aktualesnis, tad išsiaiškinkime ar yra pagrindo tikėti šiais gandais. Didžiausią susirūpinimą kelia legionierių liga, kurios plitime didelį vaidmenį neva vaidina oro kondicionieriai.

Neseniai tarptautinė mokslininkų komanda iššifravo DNR vienos iš pačių paslaptingiausių ir kenksmingiausių bakterijų mūsų planetoje – legionelos. Tiksliau, dekoduotas genomas tik vienos iš legionelų, žinomos kaip legionella pneumophila, kuri iki šiol kelia nemažai rūpesčių gydytojams ir paprastiems žmonėms. Ši bakterija sukelia sunkią pneumonijos formą, kitaip vadinamą „legionierių liga” arba legionelioze.

Legionelos plačiai paplitusios visame pasaulyje, tai natūrali floros, gyvenančios vandens telkiniuose, dalis. Tai, kad nemalonios ligos sukėlėjas buvo aptiktas oro kondicionavimo sistemose, šokiravo tiek ofisų darbuotojus, tiek kondicionierių gamintojus. O tai, kad legionelos buvo rastos namų vandentiekiuose ir SPA salonų sukūrinėse voniose sukėlė nedidelę paniką.

oro kondicionieriai
www.daikin.com.au nuotr.

Gali kilti klausimas, kuo čia dėti legionieriai. Pirmoji asociacija, žinoma, Julijaus Cezario legionai Senovės Romos laikais arba prancūzų užsienio legionai, tačiau tiesa yra kiek prozaiškesnė. Pavadinimas yra susijęs su Amerikos legionu, vienijančiu amerikiečius, dalyvavusius įvairiuose karuose, įkurtu 1919 metais. Šios organizacijos suvažiavimo, vykusio Filadelfijoje 1976 metais, metu įvyko neaiškios infekcijos protrūkis. Per mėnesį iš 220 suvažiavime dalyvavusiu žmonių 34 legionieriai mirė, o liga iškart gavo savo unikalų pavadinimą.

Tam, kad žmogus užsikrėstų šia liga, jis turi įkvėpti sukėlėją, esantį vandens aerozolyje. Tai gali būti dušas, oro gūsis iš oro kondicionieriaus, fontanas, tačiau nėra įrodymų, kad ši liga persiduoda nuo žmogaus žmogui. Ji turi akivaizdų sezoniškumą: dauguma susirgimų registruojama vasarą, todėl manoma, kad tai gali būti susiję su visose įstaigose šiuo metų laiku veikiančiais oro kondicionieriais. Teisingumo dėlei reikia pripažinti, kad ši problema kyla ten, kur įrengta centralizuota kondicionavimo sistema, t.y. viešbučiuose, ligoninėse ir pan. Kondicionieriai ofisuose veikia pagal kitokį principą, kondensatas iš jų yra nuolat pašalinamas, o vanduo tokiose sistemose yra pernelyg žemos temperatūros, todėl bakterijos jame nesidaugina.

Be to, sklindant kalboms, kondicionierių gamintojai neliko abejingi. Šiuolaikinės kondicionavimo sistemos gaminamos su specialiais filtrais, saugančiais nuo bakterijų ir yra nuolat tikrinamos. Be to, moksliškai įrodyta, kad šiuolaikinėse “split” tipo kondicionavimo sistemose legionela neišgyvena. Žinoma, visada reikia tinkamai pasirūpinti įranga. Tvirtinti, kad oro kondicionierius sukelia ligas tik todėl, kad jame yra palanki terpė daugintis bakterijoms tai lyg tvirtinti, kad pavojingų ligų sukėlėjas yra namų klozetas, tik įsivaizduokite, kiek bakterijų gyvena jame. Svarbiausia yra tinkama priežiūra.

Taip pat skaitykite

Mitybos ypatumai sergant anemija: 5 gydytojų patarimai

Anemija (mažakraujystė) – būklė, kuomet kraujyje yra per mažai raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) arba hemoglobino, ...

Parašykite komentarą